Резултати систематских прегледа забрињавајући : студенти све болеснији
Сиромаштво, стрес и нередовна исхрана, лоше утичу на здравље студената. Ако томе додамо и дуго седење над књигом у читаоницама и време које проводе испред рачунара употпуњујемо списак узрока због којих студенти све чешће оболевају.
Према подацима завода за Заштиту студената, сваки пети студент носи наочаре а стално је у порасту и број оних који пате од анемије. Студенти се жале и на болове у кичми и раменима а код многих је присутан и синдром компјутерског вида. Годишње у овој установи лекари обаве око 20.000 систематиских прегледа младића и девојака са прве и треће године и око 10.000 провера за усељење у студентске домове. После ових прегледа скоро сваки други студент се упути на даље лечење код специјалисте.
– Студенти највише обољевају од акутних респираторних инфекција и инфекција мокраћно-полног система, заразних болести – објашњава докторка Зденка Јанковић, специјалиста социјалне медицине у Заводу.
– Веома су заступљене и повреде, а међу болестима крви најзаступљенија је анемија – истиче докторка Јанковић.
Лекари наглашавају да су студенткиње због дијета које држе без консултација са лекаром анемичне и анорексичне, те да су им потребни месеци лечења да би се овај поремећај исправио. Њихове колеге, пак често имају повишен холестерол, па и крвни притисак као последицу нездраве исхране.
Студенти се већином хране у студентским мензама где се још од 1986. године нису битније мењали јеловници. Не треба заборавити чињеницу да се ови млади људи често хране у пекарама и ресторанима брзе хране, пошто од обавеза не стижу да оду до мензе, а за квалитетнију исхрану немају новца.
– Не може се рећи да је храна која се користи у студентским мензама лошег квалитета, али свакако није у доброј мери прилагођена ономе што би требало или што би млади људи хтели да једу. Добра је ствар да до сада није било већих епидемија и тровања храном, бар последњих година. Међутим, неопходно је увести озбиљне промене у начину исхране студената јер је њима и најпотребније да се здраво и квалитетно хране, рекао је Миодраг Станојевић, доктор опште медицине.
Последице лоше исхране приметили су и зубари, док гинеколози нарочито истичу важност редовних прегледа, услед све већег броја гинеколошких проблема код девојака.
Од сиромаштава и стреса лоше је и ментално здравље, а све чешћи су и психосоматски проблеми, па лекари упозоравају да треба повећати доступност здравствене услуге.
– Тешкоће при дисању, при варењу, ремећење ритма сна и будности, губитак апетита, повећан апетит, болови у различитим деловима тела, све то могу бити и психосоматски проблеми који указују на соматски, телесни одговор особе на једну врло стресну и за њу хронично исцрпљујућу ситуацију – објашњава психолог Мирјана Вуковић.
Завод за заштиту студената Београда са стационаром пружа и болничку и здравствену заштиту. У овој утанови ради 52 лекара различитих специјалности, двојица специјалиста биохемије, 15 стоматолога, троје здравствених сарадника и 86 медицинских сестара – техничара. Сви они на располагању су студентима са здравственим проблемима.
Последњи радови
Вести из несвести12. јануара 2012.Дочек за све укусе
Вести из несвести3. јануара 2012.Изглед зна да превари
Студентски радови27. децембра 2011.Ћирилицом пишемо све мање
Вести из несвести23. децембра 2011.Ослобађање од негативне енергије за 250 евра