Већина парламентарних партија приликом учешћа у локалној власти дају шансу млађим кадровима, па се надам да ће се тај тренд пренети и на републички парламент већ у наредном мандату.
У Народној скупштини Републике Србије има јако мало млађих посланица и посланика од 30 година. Доказ је да партије рачунају на млађе снаге само у предизборним обећањима и у раду у кампањама. Ретко која партија указује више поверења у парламенту својој омладини. Србија је земља са тек нешто више од 6% високообразованих људи. Недовољна прилика за доказивањем у свим сферама друштва најчешћи је узрок „одлива мозгова“ у иностранство. О положају младих људи у српском парламенту разговарали смо са Тијаном Николић, посланицом Демократске странке и једном од најмлађих народних посланика у Народној скупштини.
С обзиром на то да сте једна од најмлађих посланица, како су вас старије колеге прихватиле?
Од када смо моје млађе колеге и ја сели у скупштинске клупе, имали смо апсолутно исти третман као и остали чланови и чланице како посланичког клуба ЗЕС коме припадамо, тако и целог парламента. Иако је било сумњичавости у погледу могућности остваривања равноправности међу нама, коју су потенцирали поједини медији, али и људи из нашег окружења, нити једног момента нисам осетила да мој глас у посланичком клубу или парламенту мање вреди или се мање уважава, напротив. Старије колеге су нас у почетку чак “гурале” и инсистирале на нашем што чешћем промовисању и иступима за говорницом, али и у јавности.
У нашем парламенту постоји веома мали број млађих посланика, можете ли нам објаснити на који начин млад и амбициозан човек може доћи до те позиције?
Шаблон тј. универзално упутство, верујем, не постоји. Оно што могу да тврдим јесте да сам се ја, али и мојих 10 колега и колегиница који су у моменту уласка у скупштину имали до 30 година, на овом месту нашла захваљујући вишегодишњем труду, упорности, улагању у себе и сопствено образовање, активном деловању унутар странке, или у оквиру НВО сектора, залагању за остварење бољег живота младих, али и остварење заједничке идеје која нас је окупила и ујединила.
Зашто, по вашем мишљењу, парламентарне партије немају поверење у своје млађе кадрове?
Не сматрам да парламентарне партије, бар не већина, немају поверења у млађе кадрове. Постоји, међутим, разлика у виђењу потребе доступности уласка у скупштину за нове генерације, као и потребе за освежавањем и подмлађивањем посланицког клуба. Већина парламентарних партија приликом учешћа у локалној власти дају шансу млађим кадровима, па се надам да ће се тај тренд пренети и на републички парламент већ у наредном мандату.
Пошто је посланичка група Савеза војвођанских Мађара убедљиво најмлађа у Народној скупштини, колико се осећа разлика у размишљањима и ставовима у односу на неке по просеку година старије посланичке групе?
Посланичка група СВМ, пре свега, у парламенту заступа и брани интересе своје етничке заједнице и локалне средине, те се по томе донекле и разликује у односу на остале групације, а када је реч о ставовима и иступима у вези са интересима младих, нисам код колега из СВМ, без обзира на њихове године, запазила посебно интересовање које бих их издвојило од осталих чланова парламента.
С обзиром на то да Либерално демократска партија највише обраћа пажњу на положај младих, а просек година њиховог посланичког клуба се не разликује много од осталих, колико млади могу да верују да се странке заиста залажу за њихову заступљеност?
Не могу да говорим у име других партија, па ни ЛДП-а. Чињеница јесте да у њиховим редовима нема посланика који имају испод 30 година, али бисте о њиховом односу према овој теми требало да питате неког из те партије. Када је рец о ДС-у, разлога за сумњу младих нема. То се показало приликом избора састава посланичког клуба после избора 2008. када је нас чак 11 младих добило шансу да представља странку у парламенту.
На који начин се број младих у Народној скупштини Републике Србије може повећати?
Већим залагањем и поверењем старијих функционера и доносиоца одлука у млађе колеге, бар када је реч о другим партијама. Такође, можда би било могуће унети квоте у закон о избору посланика, али с обзиром да таквих иницијатива још није било, верујем да се таква идеја неће у скорије време реализовати.
Колико ДС улаже у своје младе кадрове?
Могу да тврдим да Демократска странка веома велику пажњу посвећује едуковању, усавршавању и подстицању активизма младих и талентованих омладинаца, те да за све заинтересоване младе чланове, у различитим областима деловања, постоје бројни семинари, школе, радне групе, округли столови, могућност сарадње и размене искустава са нашим европским, али и вршњацима из региона, као и могуцност уцешћа у изради стратешких докумената странке у вези са младима.
Најмлађа посланица код демократа
Најмлађи посланик српског парламента је Јадранка Јовишић из ДС-а са 24 године. По конституисању нове легислатуре 2008. године имала је тек 22. Најстарија посланичка група је посланичка група ПУПС-а у којој је просек година тачно 70.
Ненад Милићевић
Последњи радови
Студентски радови9. јануара 2012.Вечито ривалство
Студентски радови20. децембра 2011.КРАЈ КОЈИ НИКОГ НЕ ОСТАВЉА РАВНОДУШНИМ
Студентски радови12. децембра 2011.Новинарство је “проклета“ професија
Студентски радови6. децембра 2011.НАЈЈАЧИ САМО ОПСТАЈУ