Шта су Руси могли да науче од Грка

После утакмица трећег кола у групама А и Б познати су четвртфинални парови на Европском првенству у Пољској и Украјини.

У борби за полуфинале 21.јуна на Националном стадиону у Варшави играће Чешка и Португал, а дан касније на Арени у Гдањску Немачка и Грчка.

Група А

Несрећним Пољацима је за пласман у другу рунду била потребна победа против Чешке. Ипак, домаћини су се показали као једно од разочарања турнира. На другом учешћу на Европском шампионату нису показали ништа, и мучно ми је да помислим како тамошњи медији сада черече и разапињу селектора Франтишека Жмуду, који је после пораза од Чешке поднео оставку. Ипак, сем тројца из дортмундске Борусије Левандовски – Блашчиковски – Пишчек, остали играчи нису превише квалитетни, па се Пољаци вероватно не би ни квалификовали на Еуро, да га нису организовали.

Још један крах је репрезентација Русије која је сем свог народа унесрећила многе посетиоце кладионица за које је победа Русије против Грчке била сигуран „фикс“.  Победа Грка резултатом 1:0 највеће је изненађење турнира. Русија је на прошлом ЕП дошла до полуфинала, имају добру генерацију играча који су стасали у све јачој руској лиги. Селектор Холанђанин Дик Адвокат их добро познаје пошто је неколико година радио као тренер Зенита, а на претходних 16 утакмица репрезентација је била непоражена. Руси су на старту били убедљиви против Чешке 4:1, а против Пољака је изгледало као да неће да „запну“ превише. Ипак, изгледа да су им се већ ту створили проблеми. Могуће да су репрезентативци мало полетели због добре игре. Похвална писања новинара уз наслове као што је „Руска бајка по холандском рецепту“ су можда утицала да потцене Грчку. На крају су изгубили, иако су више нападали, и тако су послати кући.

Неопходно је споменути и теорију завере која је вероватно створена у глави неког таксисте. Наиме, испадање Пољака и Руса објашњава се тежњом да се спрече нови нереди њихових навијача. То значи да је Мишел Платини наместио утакмице како би ови испали, па макар то вече направили огромне инциденте, али би бар у наставку турнира УЕФА била мирна. Ко жели, нека верује.

Сада да се посветим слављеницима – Грцима и Чесима. Занимљиво да су ова два тима играли у полуфиналу Еура 2004, када је Грчка била шампион, на опште запрепашћење сваког иоле у фудбал упућеног створа у васиони.

Чеси су тада имали добру генерацију у којој су перјанице били Карел Поборски, Павел Недвед, Јан Колер, Милан Барош, Томаш Росицки, Петр Чех и остали. Из тог тима сада су ту сјајни голман Челзија Чех, Росицки и нападач Барош, за којег сам, искрено, мислио да је старији па сам се изненадио да још увек трчи за лоптом. Чешки фудбалери имају јаку традицију на Европским првенствима. Били су прваци када је Југославија била домаћин турнира 1976, а за тадашњу Чехословачку титулу је донео Пањенка невероватно шмекерским голом из пенала. Поред поменуте 2004. године, добро су се показали и 1996. када су такође били међу четири најбоља тима.

И садашњи Чеси су прилично симпатична репрезентација. Поред споменутих искуснијих играча ту је  и неколицина из чешке лиге, која је такође ојачала. Мене је одушевио спољни играч Петр Јирачек, стрелац два гола који, бар по фрузури, подсећа на Поборског. Нису клонули духом после убедљивог пораза од Руса, већ су уписали две победе и заслужено су у четвртфиналу, где нису без шанси против Португала.

Када репрезентација одигра лепу, лепршаву, нападачку утакмицу, онда то издање пореде са најславнијим периодима из фудбалске историје, када су играли на сличан начин. Са невероватним Грцима је другачија ствар. Они су се против Руса бранили и одбранили подсетивши на запањујућу титулу из 2004. када су управо захваљујући одбрани постали прваци Европе. Иако неки такав стил ниподаштавају, сматрам га генијалним. Усмереност на дефанзиву је потпуно легитиман начин игре, који ако успе, омогућава малима да изненаде велике и моћне.

Одлучујући гол постигао је Јоргос Карагунис, капитен и једна од легенди грчког фудбала. Овај велики играч подсећа на некаквог ђилкоша, или да тако кажем сеоску барабу. Његово понашање кад протестује код судије, радује се код гола или довикује саиграчима слично је понашању некога ко се такмичи на фудбалском турниру сеоског вашара. Другачије се можда и не може очекивати од некога ко је играо у Грчкој и Италији. Ипак, ова легенда је годинама узданица Панатинаикоса, а учествовао је у епском тријумфу Грчке пре осам година. Сада има 35 и поново предводи свој тим, али нажалост неће играти у четвртфиналу против Немаца, мада је питање да ли би и његово присуство променило шансе. Да су Руси у свом тиму имали више безобразлука и одлучности, као што има Карагунис, можда би се они сада спремали за четвртфинале.

На крају, постоји могућност да је пролазак Грчке намештен како би се скренуле мисли нације са црних економских тема.

Група Б

Холандија је била један од фаворита пре турнира, а такмичње је завршила без иједног бода. Изгубили су од Данске, Немачке и Португала постигавши само два гола. Премало за нападаче који су били најефикаснији у својим клубовима у току сезоне. Холанђани су тако потврдили проклетсво тимова који на Еуро дођу, а претходно су били другопласирани на Светском првенству. То се десило и са Немачком 2004. и Италијом 2008. Атмосфера у тиму је очигледно била као у српској репрезентацији, селектор Берт ван Марвајк и његов помоћник Филип Коку у таквом стању нису спровели тактичке идеје. Можда је потребно да Снајдера, Ван Бомела, Робена, Ван дер Варта и остале замене неки нови клинци као што су ови заменили браћу Де Бур, Давидса, Ван дер Сара, Клајверта, или Јапа Стама и Рајзигера.

Данска је имала тешку групу, а велики је успех победа против Холанђана у првом колу. Одиграли су веома узбудљиву утакмицу против Португала и изгубили у самом финишу, иако су се вратили посла 0:2. До последњег кола су имали шансу за пласман даље, али Немци су ипак били прејаки. Пружили су својим навијачима занимљив фудбал, па нација која је била првак Европе 1992, када су непосредно пред почетак послати уместо суспендоване Југославије, може да буде задовољна. Сада су имали тешку групу, а мислим да би сигурно прошли даље да су били у групи А. Као утешну околност Данци ће посматрати и то да су најбоље пласирана нордијска држава испред Шведске која је елиминисана већ после два кола Еура, и Норвешке и Финске које се нису ни квалификовале.

Оличење Португала Кристијано Роналдо коначно је прорадио у трећем колу постигавши оба гола за победу против Холандије 2:1. После 60 голова у дресу Реала из Мадрида, и са друге стране два недовољно добра издања у прва два кола, Португалци су помислили да је и Роналдо проклет као и многи играчи који су у клубовима блистали, а у репрезентацији су били бледи. Управо схватих да сам оптерећен проклетствима, мантрама и теоријама завере. Но, Кристијано је против Холандије одиграо одлично, како и доликује најбољем фудбалеру света. Још да додам да ме јако нервирају фрузуре португалских фудбалера који пред утакмицу потроше више гела за косу него фризерски салони у српским варошицама. Помало ми  недостаје луди Абел Ксавијер и коментар Звонка Михајловског како је његова фризура „ванземаљска“. Претпостављам да је Португалцима жао што не иду на Грке, како би им се осветили за можда и најболнији пораз у историји фудбала. Погађате, то је 2004. када су Португалци били домаћини, а Грци савладали Фига, Руи Кошту, Нуна Гомеша и остале у финалу. Напомена: не могу да навијам за тим у којем играју Кристијано Роналдо и Пепе. Зато је моја парола за четвртфинале: „Напред ,Чеси! Напред, Принцезо Либуш!“

Количину снаге Немаца обрадио сам у прошлом тексту. Једина су репрезентација која ће имати све три победе после прве фазе, па стручњаци кажу да су они сада први фаворити. Чак ни притисак од евентуалног испадања у случају пораза од Данске, није створио негативан притисак на панцере па су победили са 2:1. Гол је постигао не толико познати резервни десни бек Ларс Бендер, играч Бајер Леверкузена. Пошто у полуфиналу играју са Грчком, предвиђа им се лаган пут у полуфинале, али тако се причало и за Русију…