Све је више студената из Србије који се опредељују за рад у Америци, путем различитих програма запошљавања. Поред усавршавања енглеског језика, као и стицања искуства и знања, студенти се најчешће одлучују на овај корак ради зараде, која се креће од осам до дванаест долара по сату рада, док се прековремени рад плаћа и више.
Студенти широм Србије уместо рада преко студентских задругам, који је, како кажу, слабо плаћен, радо одлазе у Америку, иако за овај програм морају да издвоје и до две хиљаде евра.
Дарко Благојевић, студент Техничког факултета „Михајло Пупин“ у Зрењанину, каже да је преко агенције добио посао у продавници бицикала, али да је поред тог посла радио и други, у пицерији који је сам пронашао. Такође је, како каже, упознао много људи и обишао многа занимљива места.
Са друге стране, студентима се неретко дешавају и нелагодности, што и поврђује Мирослав Вукмиров, студент Факултета за спорт и туризам „Тимс“ у Новом Саду.
Он је радио као спасилац и велики проблем му је представљало радно време. Плата му није била редовно исплаћивана, што, како тврди, донекле има везе са агенцијом и послодавцем. Упркос лошем искуству, његов савет другим студентима био би да иду на рад у Америку, јер је велико животно искуство.
Програми запошљавања су популарни последњих неколико година. Годишње оде око сто педесет хиљада студената, а сваке године се ова бројка повећава. Најпопуларнији програм нуди одлазак у Америку на пет месеци. Четири месеца се ради, а један месец се проводи у обиласку земље.
Право на учешће имају искључиво студенти који редовно полажу испите и који имају између осамнаест и тридесет година, који поседују основно знање енглеског језика, који су здравствено осигурани за време трајања програма. Учесници би, такође, требало да поседују одређене особине попут комуникативности, толеранције, флексибилности и савесности.
Директорка „Караван травела“ Мирјана Адамовић, агенције која се бави посредовањем при запошљавању студената, каже да је све више заинтересованих студената који одлазе у Америку да раде. Она каже да сви студенти и постдипломци до двадесет осам година могу да учествују у такозваном програму сезонског рада. Сви трошкови, од авионских карата до проналаска послодавца, коштају око две хиљаде евра, а то студенти морају сами да плате. Адамовићева додаје да се углавном сви врате задовољни зарадом.
Према њеним речима, студенти су највише заинтересовани да посете Источну обалу, а најтраженија занимања су конобар, трговац и кувар.
Учесници ових програма обављају разне сезонске послове у туристичким центрима, ако што су забавни и национални паркови, одмаралишта, хотели, ресторани и продавнице широм САД.
Последњи радови
Интервју недеље3. јула 2014.НОВИНАР ТРЕБА ДА БУДЕ БУНТОВНИК
Студентски радови3. јула 2014.ЗНАЊЕ ИЛИ ДИПЛОМА
Интервју недеље3. јула 2014.ПРАВЕ СТВАРИ СУ ЈЕДНОСТАВНЕ
Интервју недеље13. фебруара 2014.У хаосу тражиш своје место