РАДОВАЛИ СМО СЕ ЊИХОВИМ УСПЕСИМА

У 2011.години дочекали смо одбојкаше испред скупштине као нове европске шампионе, а само неколико дана потом су исту титулу узеле одбојкашице. Ватерполисти су одбранили трофеј Светске лиге и наставили низ медаља, како се од њих престрого и очекује. Срби су се наметнули и у стрељаштву, пливању, веслању, а широм света 2011. је позната као „година Новака Ђоковића“. Иза нас је предолимпијска година са бројним спортским успесима који су нас радовали од јануара до децембра.

Свакако, сви прво помисле на оне „беле“. Први рекет света од јуна је Новак Ђоковић, освојивши 10 титула, од чега три Грен Слем трофеја. Кад се подвуче црта: 70 победа и само 6 пораза. Легендарни Мекенро каже да боље сезоне у историји тениса није било, а једну титулу је Ноле посебно прижељкивао од тренутка када је зацртао да буде шампион.

Признања за најбољег спортисту године пристижу му са свих страна, али поред Нолета, сјајну тениску сезону имао је Јанко Типсаревић, освајањем прве две АТП титуле у Куала Лумпуру и Москви, и позиционирањем на 9. месту на ранг листи. Ненад Зимоњић и његов дубл партнер Мајкл Лодра освојили су турнире у Вашингтону, Базелу и Пекингу, а Виктор Троицки је сезону завршио на 22. месту. Исто место заслужила је Ана Ивановић после освајања прве титуле ове сезоне на Балију. Јелена Јанковић годину завршава на 14, а Бојана Јовановски на 65. месту. У нешто другачијем, стоном тенису, прву бронзану медаљу на европским шампионатима освојио је Александар Каракашевић.

Јанко Типсаревић и Виктор Троицки, финале турнира у Москви

Ненад Зимоњић и Микаел Лодра победници турнира у Базелу

Ана Ивановић победница турнира на Балију

Водени спортови нам по традицији не мањкају у великим подвизима и медаљама. Ватерполо репрезентација Србије крајем јуна одбранила је титулу шампиона Светске лиге, победивши Италију у њиховом базену. На светском првенству у Шангају, Италијани су нам вратили мило за драго у финалу, и спустили нас степеник ниже.
Ватерполисти Србије победници Светске лиге
Али водени рат са Азурима преселио се на клупски ниво, када су ватерполисти Партизана седми пут постали прваци Европе после 35 година. На импресиван начин у Риму, црно-бели су у финалу Евролиге надиграли најбогатији клуб Старог континента, Про Реко резултатом 11:7. Партизан је освојио и Суперкуп Европе, победивши Савону са 11:6.

Ватерполо репрезентација Србије крајем јуна одбранила је титулу шампиона Светске лиге

Списак успешних пливача ове предолимпијске године се значајно проширио. Чаба Силађи и Велимир Стејпановић су оборили националне рекорде, а Мирослава Најдановски освојила је бронзу на Отвореном првенству Италије. Милорад Чавић је са истог такмичења донео две златне, а сребрну и бронзану са митинга у Холандији, и још једну бронзану са Светског купа. Стефан Шорак освојио је бронзану медаљу у дисциплини 400 метара слободно. Ово је уједно и најбољи наступ српског пливања до сада у Светском купу.

Милорад Чавић

Ове године посебно задовољство нам је приредила плава чета! Наши одбојкаши освојили су другу титулу првака Европе у Бечу. Ни у овом спорту не лежимо Италијанима победили смо их у финалу после 4 узбудљива сета.

За најбољег играча шампионата проглашен је Иван Миљковић, набољи блокер је Марко Подрашчанин, а најбољи примач је Никола Ковачевић. А само неколико дана касније, у Београду, у још једном финалу Европског првенства, наше одбојкашице побеђују Немице у крцатом Пиониру. Овако је српска одбојка потврдила доминацију на старом континенту.

Најбоља играчица првенства била је Јована Бракочевић, најбољи либеро Сузана Ћебић и најбољи техничар Маја Огњеновић. Ова репрезентација проглашена је најуспешнијом женском екипом у 2011. години.

На Универзијади у Шенжену, кошаркашка и ватерполо репрезентације освојиле су златне, а Зорана Аруновић и Дамир Микец по сребрну медаљу у стрељаштву. На Европском првенству ваздушним оружјем, поред Зоране и Јасна Шекарић и Бобана Величковић освојиле су златну медаљу. Фантастичну годину иза себе има стрелац Андрија Златић. На Светском купу у Форт Бенингу стигао је до бронзе, а у Минхену до два сребра. На Европском шампионату у Београду освојио је златну медаљу МК пиштољем, да би у финалу Светског купа освојио и кристални глобус. На ранг листи Међународне федерације стрељачких спортова Андрија је сезону завршио као број један ваздушним и као други МК пиштољем.

Андрија Златић Зорана Аруновић

Андрија Златић                                            Зорана Аруновић

Вицешампиони Европе у веслању постали су дубл скулови Ива Обрадовић, Ивана Филиповић и Марко Марјановић и Душан Богићевић. Бронзани су били Никола Стојић и Јован Поповић у двојцу, као и лаки четверац Немања Нешић, Милош Станојевић, Ненад Бабовић и Милош Томић. Кајакашица Антонија Нађ је вицешампионка Европе.

Антонија Нађ освојила сребро на првенству Европе у кајаку

У борилачким спортовима, европску бронзу изборио је рвач Александар Максимовић, светску Милица Мандић у теквондоу, а на светском купу у џудоу је Дмитриј Герасименко освојио злато и Алексеј Нефедов бронзу. Најбољи српски боксер Ненад Боровчанин техничким нокаутом у осмој рунди одбранио је титулу шампиона Старог континента у крузер категорији WБО верзије.

Ненад Боровчанин поново европски шампион

Мада су свима тешко пала испадање из баража у квалификацијама за Европско првенство у фудбалу, као и 8. место за наше кошаркаше у Литванији на континенталном првенству, податак да на Олимпијске игре у Лондону путује сигурних 57 Срба даје утисак да наша земља своје потенцијале има на свим спортским пољима. Ово није коначан број путника на најважнији планетарни спортски догађај, а ове године имаће прилику да освајањем медаља на Олимпијским играма остваре највећи сан сваког спортисте.