ЛИЧНОСТИ КОЈЕ СУ ОБЕЛЕЖИЛЕ 2012. ГОДИНУ

У УЗБУРКАНИМ временима глобалне економске кризе и ратова изнедрених на таласу „арапског пролећа“ све очи су упрте у оне од којих се очекују решења. Избори у водећим светским силама, главни актери ратних дешавања, као и они који су у тешким временима несвакидашњим дометима скренули пажњу на себе стога су природно диктирали одабир личности 2012. године.

 Да ли ће поновни избор Барака Обаме за председника САД, повратак Владимира Путина на чело Русије, долазак Си Ђинпинга на место првог човека најмногољудније нације, Кине, увести свет у стабилније воде, да ли ће европска „гвоздена дама“ Ангела Меркел успети да врати поверење у еврозону и избори се 2013. године за опстанак на месту канцелара, остаје да се види. Извесно је да ће ови лидери, баш као и председници у „трусним“ подручјима Египта и Сирије Мухамед Мурси и Башар ал Асад наставити да играју значајну улогу и у години која следи.

 А што се тиче краљице Елизабете Друге, која је прославила 60. годишњицу на британском престолу, Аустријанца Феликса Баумгартнера, скакача са ивице свемира, храбре Малале Јусафзај, младе пакистанске активисткиње за права жена и Џулијана Асанжа, чији сајт „Викиликса“, док је он сам у азилу, наставља да објављује поверљиву преписку америчке дипломатије, могло би се рећи да су осигурали место у кругу оних чији домети спадају у ред „вансеријских“.

 ВЛАДИМИР ПУТИН: ЧВРСТИНА

 ПОСЛЕ четири године „паузе“, Владимир Путин се пролетос вратио на место председника Русије, на којем је већ био од 2000. до 2008. Дмитриј Медведев, који је носио председничку „штафету“ у претходном циклусу, био је део „рокаде“ у врху московске власти, заменивши „фотеље“ с дотадашњим премијером Путином.

 На мартовским председничким изборима, Владимир Путин је убедљиво победио у првом кругу, са 63,3 одсто освојених гласова. Како год, по некој традицији увезеној на Исток континента са демократског Запада, по којој се резултати избора априори одбацују ако не победе „наши“, опозиција је одбила да призна резултате и повела демонстрације, најавивши то – још пре избора. У Москви је одржан „Марш милиона“, уз присуство 20.000 митингаша. Запад се узбудио, али се у једном тренутку америчком државном секретару „отело“ да је у Русији, „очигледно, победио Путин“. Део кампање против његовог избора за председника био је и перформанс панкерки из „Пуси рајота“ – у московском храму Христа Спаситеља.

 Владимир Путин, као и Дмитриј Медведев, позиционирао се као конзервативни политичар, са снажним ослонцем у руској традицији и православљу. Мотиве народа да гласа за Путина треба тражити у његовом настојању да поврати углед и достојанство држави, чинећи је поново равноправном на светској сцени и јачом од богатих појединаца „код куће“. Иза његовог првог и другог председничког мандата остали су опипљиви економски резултати: између 2000. и 2008. године просечан привредни раст био је високих седам одсто. Према куповној моћи, руска економија постала је седма по снази на свету. Москва поново јача своје оружане снаге, а са Бразилом, Индијом, Кином и Јужноафричком Републиком чини групу „Брикс“, која обухвата земље са брзо растућим привредама и утицајем на глобална дешавања.

 МАЛАЛА ЈУСАФЗАЈ: СИМБОЛ

mala bbc- ПУЦЊЕ у девојчицу вероватно већина света сматра за необично велико злодело, али су она времена у којима је све дозвољено, изгледа, у току. Октобра месеца, талибански атентатори пуцали су у главу и врат 15-годишње Малале Јусафзај, младе пакистанске активисткиње за права и образовање жена у Долини Сват, док се школским аутобусом враћала кући.

 Дете је срећом преживело и послато је у Британију на опоравак. Неколико дана касније, група од 50 пакистанских исламских свештеника издала је фетву против убица у покушају, али су талибани поновили свој интерес да окончају њен и живот њеног оца Зијаудина.

 Малала је, када јој је било само 11 година, под псеудонимом писала блог за Би-Би-Си о свом животу под талибанима, о њиховом настојању да преузму контролу над Долином, истовремено промовишући право женске деце на образовање. Американци су идућег лета о њој снимили документарни филм. Малала је постала позната у свету, симбол борца за образовање свих жена на планети. Зузврат, умало није изгубила главу.

 БАРАК ОБАМА: ИЗАЗОВИ

 SADOBAMAПрви тамнопути шеф Беле куће у историји САД успео је у рекордно скупим председничким изборима да освоји други мандат на најпрестижнијој вашингтонској адреси. Нобеловом наградом за мир овенчани председник, изабран за „Тајмову“ личност године, који је у Белу кућу стигао на крилима планетарне популарности каква прати само холивудске звезде, суочен је са највећим изазовима у новијој историји САД. Када 20. јануара буде други пут полагао заклетву председник Обама ће под једном руком имати Библију, а у другој ће, фигуративно речено, држати врућ кромпир земље коју треба поставити на здраве фискалне основе. Аналитичари предвиђају да за лидера земље чија је моћ у опадању главни проблеми стижу споља, из правца Ирана, Авганистана и Пакистана, а главни изазови из економске силе број два Кине, као и из Русије. Као што је његовог претходника Џорџа Буша опхрвао терористички напад на Њујорк и Вашингтон 2001. године, тако би Обаму, већ суоченим са изазовима „Арапског пролећа“, могла да сачека криза о којој није ни сањао. Уочавајући да је свет усред историјских културних и демографских промена, магазин „Тајм“ оцењује да је Обама и симбол и архитекта те нове Америке.

 КРАЉИЦА ЕЛИЗАБЕТА: ДИЈАМАНТСКИ

Kraljica-ELIZAB Само је краљици Викторији пре Елизабете Друге успело да дочека на престолу дијамантски јубилеј, 60 година владавине. Јубилеј, који је у кризом погођеној Британији, био најпозитивнији догађај године, славило је 16 држава од Аустралије и Канаде до маленог Тувалуа у Пацифику. Флотила од око 1000 бродова из разних крајева света, са краљицом Елизабетом (86) и принцом Филипом (91) јубилеј је обележила свечаном пловидбом Темзом. Британија је изгубила империју, али је управо Елизабета Друга дугим трајањем, стрпљивошћу и пословичном политичком неутралношћу успела да горке пилуле нацији учини сношљивијим. Тренутке када се краљевска породица налазила на мети критике она је дочекала коментаром да институције морају то да очекују, сугеришући да треба да буду са „дозом хумора, благости и разумевања“. Краљица која је путовала у 116 земаља, „променила“ 12 британских премијера, исто толико америчких председника, шест папа, на челу је 600 добротворних организација. Беспрекорног понашања, препознатљива по прецизно кројеним хаљинама живих боја и шеширима, краљица ретко даје интервјуе, и за многе и после свих ових година остаје непознаница, баш као и њено богатство које пословни магазин „Форбс“ процењује на 450 милиона долара.

 ЏУЛИЈАН АСАНЖ: БОРАЦ

 ASANZСвака земља света наћи ће се у више од милион тајних докумената чије обелодањивање најављује Џулијан Асанж. Име аустралијског хакера постало је синоним највећег „цурења“ поверљивих дипломатских докумената САД у историји. Оснивач „Викиликса“, сајта преко кога је у свет пустио документа која су неповратно изменила дипломатску комуникацију, и изазвала велике реакције у свету, упркос претњама, остаје доследан својој мисији. Амбасада Еквадора у Лондону је постала, како је рекао, „његов дом, канцеларија, и уточиште“, пруживши му летос азил и спас од изручења Шведској, где је оптужен за силовање једне жене и сексуално узнемиравање друге. Оштећеног здравља, због непрекидног шестомесечног боравка у затвореном простору, Асанж се не предаје. Свету се обраћа из амбасаде, непрекидно тврдећи да су оптужбе против њега у Шведској политички мотивисане. Страхује да би Шведска могла да га изручи Америци. Иако у Америци није оптужен, Асанж је уверен да би, када би био изручен САД, могао да буде осуђен на смртну казну због објављивања тајних докумената. Асанж намерава да у амбасади Еквадора остане све док се наставља истрага против њега. У међувремену, тајна документа настављају да „цуре“.

 ФЕЛИКС БАУМГАРТНЕР: ЧОВЕК КОМЕТА

 Скок са ивице свемира, изведен 14. октобра, увео је 43-годишњег Аустријанца, некадашњег професионалног војног падобранца, екстремног спортисту, не само у Гинисову књигу рекорда већ и у саму историју.

-felikS После неколико покушаја који су одложени због лошег времена и јаких ветрова, Феликс се у специјалној капсули, уз помоћ великог балона, „попео“ до руба стратосфере, на висину од 39.068 метара, иако је било предвиђено да се заустави када дође до 36.576 метара. Милиони гледалаца широм света су без даха посматрали како је Феликс изашао, стао на ивицу капсуле и отиснуо се у дубину. Касније је новинарима рекао да „кад стојите на врху света, постанете понизни“.

 После 32 секунде је пробио звучни зид („ништа нисам осетио“) а највећа брзина коју је достигао је била невероватних 1.324 километара на час. Након 4 минута и 19 секунди слободног пада отворио му се први од четири падобрана. На тло Новог Мексика слетео је тако мекано да је изгледало да било ко може да изведе исто што и он.

 Оборио је три рекорда: највећа брзина при слободном паду, скок са највеће висине и најдужи слободни пад без стабилизујућег падобрана.

 Дан после историјског подухвата Аустријанац је најавио повлачење. Један од ретких који је испунио све своје снове.

 

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: ГВОЗДЕНА

 У години када је Европска унија добила Нобелову награду за мир, највеће битке унутар 27-чланог савеза водила је челница њене најмоћније чланице, немачки канцелар Ангела Меркел.

T-Angela-Merkel Жена коју је амерички пословни магазин „Форбс“ прогласио најмоћнијим припадником лепшег пола у свету, носи „судбину евра на својим плећима“. Њен строги рецепт за излазак из дужничке кризе еврозоне који подразумева велико стезање каиша и општу штедњу, подигао је на ноге Стари континент, и узбуркао глобално тржиште.Меркелова је стоички издржала изливе гнева и нацистичке симболе који су пратили њену посету Грчкој и другим најжешће кризом погођеним чланицама Европске уније, не одустајући од намере да незадовољним и осиромашеним грађанима поручи да морају да наставе да штеде ако желе помоћ најмоћнијег члана Уније. Меркелову, која је канцеларка од 2005. године, међутим, тек очекује највећи изазов, и то на домаћем терену. Ангела Меркел, наиме, треба да убеди немачке бираче да је управо њена влада та која у тешким временима води земљу у најбољем правцу и да се избори за гласове сународника на општим изборима који је очекују 2013. године. Ако је судити по последњим испитивањима она у следећу годину улази популарнија него икада у својој земљи. За њу би гласало 41 одсто бирача, што је Ангелин најбољи резултат од марта 2006.